Jaký jsi studijní typ?

Jaký jsi studijní typ a jak s tím pracovat? Po přečtení tohoto článku už budeš vědět, jak se efektivně učit podle tvých individuálních potřeb.

Každý máme vlastní styl učení, který nám vyhovuje a který nám pomáhá při efektivním osvojování nových vědomostí. Vědět, jaký jsi studijní typ, ti může značně usnadnit proces učení. V opačném případě můžeme mít potíže s dosažením uspokojujících výsledků, s čímž se může pojit také ztráta motivace, která je pro úspěch velice důležitá.

Učení už nemusí být dřina, když víš, jaký jsi studijní typ.

Pojďme si tedy společně představit 3 základní studijní typy a formy, s jakými ti to do té hlavy půjde mnohem snáz. 😉

1. Vizuální – kouknu a vidím 👀

Každý měl toho jednoho spolužáka, který při písemce přesně věděl, na jaké stránce a v jakém odstavci učebnice je odpověď na učitelovu otázku. Občas se také používá pojem “fotografická paměť”.

Jak poznáš, že jsi vizuální typ? 💡

Máš například dobrého pamatováka na obličeje. Spojuješ si určité informace s něčím vizuálním. Rád/a si zdobíš sešity, podtrháváš zápisky a estetická stránka je pro tebe důležitá.

Co ti může při učení pomoci? ✅

Při učení ti mohou pomoci asociace s obrázky, například při učení slovní zásoby. Pokud se jedná o obsáhlejší látku, ideální je například přepisování textu vlastní rukou, kombinujeme při tom totiž rovnou dvě akce současně – čtení a psaní. S tím souvisí také tvoření myšlenkových map, klíčových slov, tabulek nebo třeba prezentací, které si naše hlava lépe zafixuje. Někomu stačí pouhé podtrhávání jednotlivých slov či důležitých vět. Vizuální stránka učiva je proto extrémně důležitá, měla by být přehledná a poutavá pro oči, které v této metodě sehrávají tu nejdůležitější roli.

2. Poslechový – jsem jedno ucho 👂

Jak poznáš, že jsi poslechový typ? 💡

Více než co vidíš, si pamatuješ to, co slyšíš. Takže si třeba spíš než obličeje pamatuješ jména. 🤭 Vyhovují ti přednášky, poslechy a diskuze.

Co ti může při učení pomoci? ✅

Pro tuto metodu je ideální skupinové učení, vzájemné zkoušení se a vyměňování si nabytých vědomostí. Pokud se radši učíš o samotě, nevadí, čti si nahlas, nahrávej se na telefon, nebo si vezmi sluchátka a ponoř se do audioknihy či podcastu.

3. Kinestetický – hejbni sebou 🕺

Tento studijní typ si můžeme prohlédnout v praxi například ve filmu Marečku podejte mi pero ve scéně s parním strojem, kdy Svátek musí procházet uličkou, aby byl schopný látku vysvětlit soudružce učitelce.

Jak poznáš, že jsi kinestetický typ? 💡

Přeferuješ učení prostřednictvím pohybu, máš nutkání gestikulovat, pohupovat nohou nebo třeba žvýkat. Potřebuješ si věci především vyzkoušet, experimentovat a dělat pokusy.

Co ti může při učení pomoci? ✅

Tady je to jednoduché – hýbej se, zkoušej, dělej co potřebuješ, aby se ti učivo pamatovalo lépe. Pokud to jde, vžij se do role a pracuj s materiály, které ti umožní se aktivně zapojit. Jakkoliv to pro někoho může být úsměvné, pokud ti to pomáhá, není co řešit. Při studiu si dělej pauzy na procházky nebo cvičení.

Tak už víš, jaký typ jsi ty? 👨🏿‍🎓

Každý student je jedinečný a má svůj vlastní styl. Je naprosto běžné mít z každého něco, nicméně jeden typ bude vždycky dominantní a právě na ten je potřeba se při učení zaměřit, pokud chceme být úspěšní a dosahovat lepších výsledků. Klíčem k úspěchu je přizpůsobit své studijní metody vlastním preferencím a potřebám.


Jestliže chceš individuální přístup na míru podle tvých potřeb a třeba i s ohledem na to, jaký jsi studijní typ, sjednej si s námi nezávaznou informační schůzku a najdeme ti vhodného lektora. 🐨

Sleduj nás na sociálních sítích pro více hodnotného obsahu 👇

Přidejte se k našim spokojeným studentům

Neváhejte a poptejte nezávaznou informační schůzku s lektorem ještě dnes!

Dárek, který má smysl

Účastněte se jazykové lekce s vaší drahou polovičkou.

Láska mluví všemi jazyky – tak proč se nenaučit jeden spolu? 🎁 Dejte si k Valentýnu něco, co vás spojí – dárkový poukaz na jazykovou lekci pro dva.